България участва в Конгреса на Инициативата „Три морета“ в Люблин
България участва в шестото издание на Конгреса на самоуправлението на Инициативата „Три морета“ и Икономическия форум, които се проведоха в Люблин, Полша. Форумът събра представители на държави, региони, институции, бизнес, академични среди и международни организации. Сред основните теми бяха свързаността, сигурността, дигитализацията, туризма, инвестициите и партньорствата в Централна и Източна Европа.
България бе представена от заместник-министъра на туризма проф. Мариела Модева и извънредния и пълномощен посланик на Република България в Полша Н. Пр. Маргарита Ганева.
В изказването си на форума проф. Модева подчерта, че туризмът е един от най-естествените начини регионите да изграждат доверие, икономически връзки и по-силно усещане за обща идентичност. По думите ѝ България и Полша имат добри възможности да развиват съвместни инициативи в туризма, културния обмен, инвестициите и инфраструктурната свързаност, особено в рамките на формата „Три морета“. Тя посочи, че туризмът не е само пътуване, а среда за партньорство, видимост на регионите и устойчиво развитие.
Посланик Маргарита Ганева участва в официалната откриваща сесия, посветена на бъдещето на формата „Три морета“ и предизвикателствата пред региона на Централна и Източна Европа. В рамките на събитието заместник-министър Модева проведе и двустранни срещи с маршала на Люблинското войводство Ярослав Ставярски, с д-р Доминик Борек и с представители на академичните среди. Разговорите бяха насочени към задълбочаване на сътрудничеството в туризма и към възможности за бъдещи съвместни проекти.
Тазгодишното издание на Конгреса събра представители на близо 300 региона от 39 държави, както и партньорски организации от Европа, Канада и САЩ.
Източник: Пресцентър на Министерството на туризма




